Vecāku atklāta vēstule par bērniem neatbilstošu saturu
Latvijas Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei
LR Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lieto komisijai
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai
Atklāta vēstule
Par bērniem neatbilstošu saturu Latvijas sabiedriskajā medijā
Rīgā, 2021.gada 19.janvārī
Vecāki vēlas vērst NEPLP, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas un Latvijas atbildīgo iestāžu, tai skaitā Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzmanību uz bērniem nepiemērotu saturu Valsts sabiedrībā ar ierobežotu atbildību “Latvijas Televīzijā” (LTV).
Kopš 2020.gada 6.septembra LTV1 kanālā svētdienās plkst.: 10:10. tiek pārraidīts seriāls bērniem “Uzticamais draugs Dūpijs”. Aprakstā pie bērnu seriāla ir norādīts, ka tas ir paredzēts bērniem no 3-6 gadu vecumam. Minētais bērnu seriāls tiešā veidā popularizē uzskatu par dzimumu kā sociālu konstruktu, gan seriāla aprakstā atrodamais teksts, ka “Dūpijs nav ne puika, ne meitene”, kā arī seriāla 24.sērijā, kas tika pārraidīta LTV1 15.novembrī puika pārģērbjas meitenes drēbēs, priecājas, ka ir princese, smērē dubļus gar krūtīm, un saka: “I’m very dirty!”
Biedrība “Vecāku Alianse”, kas pārstāv vecāku intereses, ir saņēmusi satrauktu vecāku vēstules, kurās tiek paustas bažas un neizpratne par minētā seriāla saturu, un atbilstību bērna veselīgai emocionālajai un tikumiskajai attīstībai, tostarp, bērna tiesībām uz dzimuma identitāti, kā arī vecāku - nodokļu maksātāju tiesībām uz kvalitatīvu sabiedriskā medija saturu viņu bērniem.
Veicām nelielu seriāla un tā autores izpēti, lai saprastu, cik pamatota ir šī trauksme.
Zemāk, vēlamies vērst jūsu uzmanību uz mūsuprāt notikušajiem likuma un normatīvo aktu pārkāpumiem, jeb to neievērošanu, un lūdzam Jūs izvērtēt konkrētā seriāla atbilstību bērna labākajām interesēm, emocionālajai un tikumiskajai attīstībai, kā arī vecāku, jeb nodokļu maksātāju tiesībām saņemt kvalitatīvu medija saturu:
1. Latvijas žurnālistu asociācijas Ētikas kodeksa 4.2.punkts nosaka: “Žurnālisti neiesaistās organizācijās, kas var traucēt profesionālo pienākumu veikšanai.” Ņemot vērā, ka par LTV1 saturu kopš 2020.gada 6.janvāra atbild Rita Ruduša, kas ir tieši saistīta ar geju, biseksuāļu un transpersonu un viņu draugu apvienības “Mozaīka” publiskajām aktivitātēm, uzskatām, ka LTV1 programmu vadītājas Ritas Rudušas dalība geju, biseksuāļu un transpersonu un viņu draugu apvienības “Mozaīka” aktivitātēs, ietekmē viņas darba objektivitāti veidojot LTV1 saturu. Vēlamies atgādināt, ka Latvijas Republikas pamatvērtības balstās Latvijas Republikas Satversmē, un tās ievadā ir teikts: “Latvijas identitāti Eiropas kultūrtelpā kopš senlaikiem veido latviešu un lībiešu tradīcijas, latviskā dzīvesziņa, latviešu valoda, vispārcilvēciskās un kristīgās vērtības.” Sociālo dzimumu konstrukciju popularizēšana sabiedriskajā medijā ir pretēji Latvijas tautas vairākuma vērtībām un interesēm, tostarp, pārkāpj gan LR likumu pantus par bērnu tiesībām, izglītību un tikumību, gan Satversmē ierakstītās Latvijas tautas vērtības un uzskatus.
2. Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 24.panta desmitās daļas pirmais teikums noteic, ka: “Elektroniskie plašsaziņas līdzekļi neizplata tāda satura audio un audiovizuālus darbus, kuri var kaitēt nepilngadīgo fiziskajai, garīgajai un tikumiskajai attīstībai, izņemot gadījumus, kad tiem ir izraudzīts cits, nevis šā panta devītajā daļā minētais raidlaiks vai elektroniskie plašsaziņas līdzekļi nodrošina ierobežotas piekļuves kontroli.”
Ņemot vērā augstākminēto par Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma 24.panta desmitās daļas pirmo teikumu, kur noteikts neizplatīt informāciju, kas var kaitēt nepilngadīgo fiziskajai, garīgajai un tikumiskajai attīstībai, vēršam uzmanību uz to, ka bērnam no 3 līdz 6 gadu vecumam viņa psihiskajā attīstībā nostabilizējas priekšstats par sava dzimuma identitāti - bērnam veidojas ”ES” apziņa - savas piederības noteiktam bioloģiskam dzimumam apzinātība, bērns sāk apzināties savā ķermenī esošo realitāti – meitene vai zēns.
Tāpēc, veidojot raidījumus, nav pieļaujama tāda rīcība, kas ir kaitnieciska bērna psihiskai, fiziskai un emocionālai attīstībai. Īpaši pirmsskolas vecuma bērniem ir jāstiprina dzimuma identitāte, jeb piederība savam bioloģiskajam dzimumam, nevis jāveic eksperimenti ar bērna uztveri, rādot viņiem priekštatus un piemērus, par dzimuma maiņu, ka puisis var būt meitene, un otrādi, kas var iespaidot bērna psihi, kurai ir svarīga loma emocionālo un psihosomatisko problēmu psihoģenēzē un radīt dažādas destruktīvas jūtu, domu un rīcības izpausmes.
Uzskatam, ka šeit ir pārkāpta arī bērnu tiesību aizsardzības likuma 8.panta 2.daļa “Bērnam ir tiesības uz savas identitātes saglabāšanu.”
3. Ir pārkāptas vecāku tiesības uz uzskatu un reliģijas brīvību. ANO Bērnu tiesību Konvencijas 14.pants1.un 2.daļa 1. Dalībvalstis respektē ikviena bērna tiesības uz domas, apziņas un reliģiskās pārliecības brīvību.2. Dalībvalstis respektē vecāku un, attiecīgajos gadījumos, aizbildņu tiesības un pienākumus atbilstoši bērna attīstības pakāpei palīdzēt viņam izmantot savas tiesības.
Aicinām Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju, NEPLP un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju izskatīt bērnu seriāla “Uzticamais draugs Dūpijs” atbilstību bērna psihiskai un tikumiskajai attīstībai, kā arī vērtēt, vai nav pārkāpti augstāk norādītie likumi, vai normatīvi.
Aicinām izvērtēt LTV 1 programmu direktores atbilstību ieņemajam amatam, ņemot vērā, ka LTV1 saturā arvien vairāk parādās homoskesuālu cilvēku attiecību propoganda reklāmās.
Lūdzam mums sniegt skaidrojumu, kāds ir motīvs izvēloties pārraidīt šo bērnu seriālu sabiedriskajā medijā, kādi bija kritēriji tieši šī seriāla izvēlei, kas veica izvērtējumu, un pieņēma lēmumu pārraidīt šo seriālu?
Lūdzam NEPLP un Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju sniegt atbildes uz visiem mūsu jautājumiem, kā arī izvērtēt, vai nav pārkāpti mūsu norādītie normatīvi un likumi.