Vecāki aicina saglabāt 10.1 pantu ''Izglītība un tikumība''
Biedrība “Vecāku Alianse” lūdz pievērst jūsu uzmanību atsevišķu deputātu iesniegtajiem priekšlikumiem likumprojekta “Grozījumi Izglītības likumā” Nr: 1360/Lp13 2.lasījumam, kas ierosina Izglītības likumā svītrot 10.1 pantu “Izglītība un tikumība”.
10.1 panta viens no galvenajiem mērķiem ir uzsvērt ģimenes un laulības vērtību nozīmi izglītībā. Izglītības likuma 10.1 pants ir vienīgais pants Izglītības likumā, kurā kā apgūstamas pieminētas un uzsvērtas valsts pastāvēšanas un cilvēka dzīves pamatvērtības – ģimene un laulība, tādējādi uzsverot izglītības nozīmi ne tikai bērnu un jauniešu sagatavošanā karjerai un dzīvei sabiedrībā, bet arī dzīvei ģimenē.
Bērnu un jauniešu mērķtiecīga sagatavošana dzīvei ģimenē izglītības saturā un procesā neatkarīgās Latvijas laikā nekad nav tikusi īstenota (atšķirībā no Igaunijas un arī Lietuvas).
Pārskatā par tautas attīstību 2015./2016.gadā[1] (Latvijas Universitāte) secināts, ka ģimenes pratības, īpaši jauno vecāku kompetences pilnveides jautājumi līdz šim nav bijuši izglītības politikas komponente un tie ir pastāvējuši ārpus formālās izglītības sistēmas. Konstatējums izteikts, atsaucoties uz diviem galvenajiem ģimenes un izglītības attīstības politikas dokumentiem: “Izglītības attīstības pamatnostādnēm 2014.-2020.gadam” un “Ģimenes valsts politikas pamatnostādnēm 2011.–2017.gadam”. Biedrība “Vecāku Alianse” secinājusi, ka ģimenes pratība pat pastarpināti nav iekļauta arī jaunajās izglītības attīstības pamatnostādnēs 2021.-2027.gadam “Nākotnes prasmes nākotnes sabiedrībai", kas primāri orientētas uz iekļaušanos darba tirgū.
Izglītības likuma 10.1 pantam ir būtiska nozīme valsts ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanā. 10.1pants ir svarīgs atbalsta punkts valsts attīstības plānošanas dokumentiem, kuros izcelta ģimenes un laulības vērtība valsts ilgtspējas saglabāšanā.
Nacionālā attīstības plāna 2021.-2027.gadam (NAP 2027) 1.prioritāte “Stipras ģimenes, veseli un aktīvi cilvēki”, lai nodrošinātu tautas ataudzi un nācijas pastāvēšanu nākotnē, paredz pilnveidot jauniešu izglītošanu par vecāku prasmju, attiecību pratības, ģimenes un laulības jautājumiem, tostarp sagaidot, ka palielināsies to bērnu īpatsvars, kuri dzīvo kopā ar abiem vecākiem. Diemžēl zemākos jaunā plānošanas perioda attīstības dokumentos šī uzdevuma īstenošana nav iestrādāta, vai iestrādāta ļoti vāji. Arī Skola2030 šobrīd neparedz bērnu un jauniešu mērķtiecīgu sagatavošanu ģimenes dzīvei[2], tādēļ svītrot 10.1pantu, nozīmētu iestāties par ģimenes un laulības vērtību mazināšanu sabiedrībā.
Papildu vēršam Komisijas uzmanību, ka ģimenes vērtību stiprināšana ir nacionālās drošības jautājums. Nacionālās drošības koncepcijā (2019) uzsvērts, ka pilsoniskās sabiedrības pamats ir patriotiski noskaņotas ģimenes, kas izjūt piederību savai valstij.
Aicinām Komisiju neatbalstīt ierosinātos priekšlikumus.